top of page

Punc a jiné značky (a co to pro mě v praxi znamená)

Často se setkávám s údivem, když řeknu, že šperk můžu předat až po návštěvě úřadu. Neznamená to ale, že nesu prstýnky ke kontrole na matriku. Jak by k tomu potom přišly třeba náušnice?


Puncovní úřad je instituce, která kontroluje m.j. nakládání s drahými kovy a hlídá dodržování puncovního zákona. Ten stanovuje, že všechny výrobky ze stříbra vážící nad 3g (zaokrouhleně na celé gramy) a zlata nad 0,5g (zaokrouhleno na desetiny) musí být úředně označeny.


Co to znamená pro mě v praxi? Že pro úplně všechny zlaté a větší stříbrné výrobky vyplním formulář jménem boleta a běžím "na puncák". Mám výhodu, že mám úřad blízko (rozuměj v Praze) protože je jich po ČR jen několik. Díky tomu můžu často dokončovat zakázky v rekordních termínech.


Puncovní úřad je pro výrobce otevřen od pondělí do čtvrtka (v pátek označuje starožitnosti), jsou tam moc milé ženy za přepážkou a pokud nemají nával nebo se netrefím před pauzu na oběd, trvá označení hodinu. Během té hodiny si v ideálním případě oběhnu nějaké nákupy materiálu nebo kamenů, dám si jídlo, kávu, zorganizuju diář a kreslím návrhy. Prostě co je potřeba. Puncovní úřad dá na šperk jednu puncovní značku dle příslušného kovu a zákonné ryzosti. Tyto značky musí mít každý výrobce a prodejce drahých kovů zveřejněny, u mě na webu je najdete tady, v dílně pak hned za dveřmi vpravo, v rámečku na stěně.


Na špercích vyrobených lokálními tvůrci je (mělo by být) vyraženo několik značek. Jedna z nich je již výše zmíněná puncovní značka. Další dvě, které jsou na šperku ještě před úředním označením, jsou značky výrobní a ryzostní.

Ryzostní značka je pouze číslo ryzosti kovu, např. 925, 585, 750... Značka může mít různé velikosti nebo vzhled, číslo zůstává.

Výrobní značku má každý výrobce vlastní, je mu přidělena a po registraci puncovním úřadu přijde spolu s průvodním dopisem poštou. Jedná se o monogram registrované osoby, ohraničený různými tvary. Moje osobní značka je např. monogram v oválu se dvěma výkusy ve tvaru V.


Pro mě osobně je puncování poměrně stresovou záležitostí. Protože se obvykle značí až (téměř) dokončený šperk, může se stát, že jakákoli značka bude ta, která něco poškodí nebo rozbije. Naštěstí se to stává minimálně. Zvlášť u malých a kluzkých věcí si občas k označování šperků půjčím něčí druhé ruce, nebo se řídím heslem "když to nedrželo lepící páskou, nepoužili jste dost lepící pásky".


Zajímavost:

Na webu puncovního úřadu je seznam všech registrovaných osob (nevím od jakého roku, ale lze tam nalézt i takové, které již svou činnost ukončily). Vyhledávat se dá podle jména, místa, IČ atd... a také výše zmíněného monogramu. Znamená to, že je možné každý lokálně vyrobený šperk dohledat k jeho výrobci.

Comentários


bottom of page