Nevyžádané dobré rady těm, co začínají
- Zuzka
- 17. 9. 2023
- Minut čtení: 5
Aktualizováno: 18. 9. 2023
Ahoj!
Vím, že mě sleduje pár podobných nadšenců jako jsem já, kteří si šli "na stará kolena" udělat zlatnický učňák. Naprosto s vámi soucítím a třeba vám trochu pomůžu, jestli se rozhodnete zkusit zlatnictví na IČO, nebo už jste v procesu a tápete.
Obávám se, že nezlatníci se v následujících myšlenkových pochodech a termínech ztratí.
Sepíšu tu pár mých osobních poznatků a názorů, které jsem zatím zjistila za těch pár let v praxi a nebo které jsem se naučila už na studiu designu a u zlatnictví jsou taky použitelné. Takové to co bych chtěla, aby mi někdo řekl dřív, nebo mi připadá užitečné a důležité sdělit.
Vybavení dílny
Bylo nám řečeno, že cejchovaná váha (u zlatníků povinná) je kalibrovaná na určité místo. Ano, místem je ale myšlena třeba Střední Evropa, takže se nebojte jí dát ze stolu na skříň. Kalibrovat se nechává každé 2 roky. Mně to zajišťuje firma, kde jsem jí koupila. _ Dobře si rozmyslete a zkuste si nanečisto ergonomii svého pracovního prostoru (výšku stolu, rozložení nářadí, rozsah výšek židle...), budete tam trávit hodiny a hodiny a roky.
_
Ochranné pomůcky! Brýle, štít, respirátor... Třeba pasta z leštění se dostane všude. Do uzavřeného fotostanu, do nosu, a tak. Nikdy ale nepoužívejte rukavice na leštění. Cítit zahřívání šperku chcete - jinak mu můžete ublížit a odnese to třeba kámen.
Nářadí
Kvalitní nářadí se vyplatí a v dlouhodobém horizontu ušetří práci. Jestli to půjde, kupte si rovnou nářadí z pořádné tvrdé oceli nebo třeba ultrazvuk s ohřevem. A pilky Vallorbe. Jestli to s rozjezdem živnosti myslíte vážně, dřív nebo později se tam stejně dopracujete a budete akorát všechno kupovat 2x. _ Čím víc toho umím a dělám, tím víc potřebuju nářadí. _ Je normální si nářadí upravovat a vyrábět.
_
Nářadí, které jsem si měla pořídit kromě základního už na začátku jsou paralelní kleště, vytahovačka prstenů a tzv. přípravek na řezání stěžejek, držák s drážkou a rukojetí.
_
Není nutné mít hned mikroskop, ale koukněte se na svoje výrobky alespoň s někým zvětšením, třeba přes přídavnou čočku na telefon, lupu atd. Vidět a vyleštit mikroškrábance výrazně zlepší výstupní kvalitu.
Puncovní úřad, tzv. puncák
Puncovní úřad má doopravdy milé osazenstvo, když na ně člověk drze nenastoupí a v klidu se zeptá, poradí a není třeba se jich bát.
_
Do kanceláře k registraci se dostanete vchodem skrz pasáž na rohu Kozí s Haštalskou a kolem vrátnice vpravo. K registraci je potřeba s sebou výpis ze živnostenského rejstříku. Některé živnostenské úřady ho nevydávají na počkání, puncák má zase daný počet dní, do kdy je třeba se po založení živnosti registrovat. Dejte si pozor na termíny.
_
Po registraci přijde poštou nákres výrobní značky a kartička, se kterou se pokaždé na úřad chodí. Značku si musíte nechat vyrobit (doporučuju petrasekrytec.cz). Všechno to chvíli trvá, takže nepočítejte že budete chrlit legální výrobky do světa ihned.
_
Až budete poprvé zoufale zírat na formulář "boleta", který se na puncák nosí, napište mi :)) pomůžu vám s vyplněním. _ Bolety si můžete vyzvednout u okýnek příjem/výdej. Je to vchod malými hnědými dveřmi z ulice Kozí.
_
Bolety archivujte. Stejně tak papíry od nákupu materiálu, účty, faktury... prostě evidenci drahých kovů. _ Přemýšlejte už při výrobě, kde budou všechny značky (výrobní, ryzost) vč. puncovní, aby se puncák v pohodě vešel a nedošlo vyražením značky k nevratné deformaci výrobku. _ Fotím si na mobil vždycky už hotové výrobky na váze, viditelně tak, že váhu nic neovlivňuje. Kdyby náhodou a taky abych rychle našla hmotnost při přepisování do faktury. Papírky se ztrácí.
Nákupy materiálu
V každém krámě je potřeba se registrovat na IČO. Není nutné s sebou nosit živnosťák (můžete), stačí kartička vydaná puncovním úřadem. Obchody potřebuji vědět, že jste z oboru.
_
Běhání po zlatnických obchodech je často jako pohádka o kohoutkovi a slepičce. Jako ta slepice sháním řetízek v barvě a tvaru jaký potřebuju, tady ho nevedou, tady jo a karabiny mají zase jinde, nebo vyprodáno a zkuste to za měsíc... Každý obchod má trochu jiný sortiment.
_
Čekací čas v obchodech s materiálem mám zatím rekord nejmenší ihned a nejdelší hodinu a třičtvrtě. Obrňte se, vemte si dobrý boty a sebou nějakou práci/čtivo.
_
V Safině se vždycky radši zeptejte, kdo přišel poslední. K okýnkům si volají zákazníky "další na řadě, můžete ke mě", tak ať víte, kdy jste ti další.
_
Ne všude berou karty (zatím tak slabá polovina obchodů). Zlepšuje se to, ale pomalu.
_
Některé obchody prodávají komponenty pozlacené na žluto. Řetězovinu taky, takže se při pájení konců odzlatí, vyleze růžová a je to dost nepříjemné překvapení. Řešením je to buď přiznat, nebo nechat celé pozlatit. Bacha na to, při nákupech se pořád otravně ptejte!
_
Když vám budou dávat na výběr z měkkého a tvrdého bílého zlata, pořád to měkčí bude pěkně tvrdé. To nejtvrdší jsem ještě neměla odvahu zkoušet. Slitiny bílého zlata mají různé odstíny, jejich složení má velký vliv nejen na barvu, ale i na cenu. Nejbělejší je slitina s palladiem, ale je méně otěruvzdorná a cena je faaakt vysoko. Nepalladiové slitiny často obsahují nikl, aby byly aspoň nějak bílé. Pozor na alergie na nikl u klientů!
_
Mám pocit, že málokdo se vyzná v papírech, které po nákupu materiálu dostanem. Nemá smysl někde zkoušet smlouvat nebo si nechávat vysvětlovat proč, stejně s tím nic nenaděláte.
Výroba
Nebojte se výroby ze zlata. Pracuje se s ním trochu jinak, ale pájení je většinou super. Stačí zahřát pájenou část a pájka se vizuálně mnohem lépe v materiálu maskuje. Teda kromě červeného zlata a pájky, tam až někdo seženete pájku stejné barvy jako materiál, dejte mi prosím vědět.
_
Po stříbře tvrdostí cca následuje žluté zlato, pak růžové, červené a bílé. U bílého zlata je pro mě nejlepší kámoš svěrák, kladivo a samozřejmě po žíhání nechat materiál ochladit v lihu. _ Červené a bílé zlato je potřeba žíhat při tvarování třeba 2x častěji, aby nepraskalo. _ Před pájením tyčky k náušnici jí ideálně aspoň trochu zavrtejte, ať se nemůže snadno odlomit.
Dobré rady a motivační průpovídky
Spokojený zákazník je informovaný zákazník, který si ke značce a výrobkům vytváří citový vztah. Emoce prodávají.
_
Nejdůležitější je váš čas. Výjimečně je před ním ale zachování si jména a kvality. Něco se nedaří? Tak to udělám znovu. Peníze jsou v takové situaci podružné. Díky dobrému výsledku se zákazník bude vracet a já se aspoň něco naučím. _ Nedivte se že když si něco vyrobíte na prodej do zásoby, bude to v zásobě sedět dlouho. Nenechtě se tím vydeptat. Totéž platí pro prodeje na akcích a veletrzích, než se to rozjede.
_
Zlatnictví je ideálně samostudium do konce života.
A taky překvapivě dost pochůzkářství. _ Investice do online fakturačního systému je dobrý nápad.
_
Všichni se postupně učíme si stanovovat pravidla, hranice a ceny. Jestli to někdo zvládnete hned, máte můj nehynoucí obdiv.
_
I když většina zákazníků ze začátku bude z řad kamarádů a okolí, na zakázkovou výrobu se k nim chovejte jako ke všem ostatním klientům. Sepište si a nechte potvrdit specifika zakázky (co, z čeho, jak velké, za kolik, do kdy). Předejdete tak nedorozuměním a trapným vyjednáváním o ceně s lidmi, se kterými si nechcete vztahy rozházet.
_
Existují i lidé, kteří když vám to půjde se vás budou snažit více či méně okatě kopírovat a nebo krást nápady a návrhy. Je dobré o nich vědět, být obezřetní a nevěnovat jim ideálně žádnou energii.
Amen
Zuzka z Midiminimal
Comments