"Máme zlato po babičce...
- Zuzka
- 26. 2. 2023
- Minut čtení: 2
... mohla bys nám ho roztavit a udělat z něj něco jiného?"

S touhle otázkou se potkávám velmi často. To, že si zlatníci mohou jen tak tavit materiál jak se jim zachce je rozšířený omyl, který podporují i zahraniční videa, kde je to běžná praxe. Natáčí je lidé, kteří mají buď veliké technologické zázemí a licence, nebo je v jejich zemi jiná legislativa. V teorii vám můžu šperky zkusit roztavit, v praxi... na vaši vlastní zodpovědnost. Nechci slibovat něco, co bych nemusela splnit. Aby měla slitina správné složení, ryzost, čistotu a k odlití došlo rovnoměrně a hladce není vůbec snadné a na nějaké větší akce nemám bohužel ani vybavení, ani odvahu.
Jestli máte ke šperkům citový vztah a nechcete se jich zbavit pro peníze, nechte si je tak, jak jsou. Další generace je třeba budou nosit. A když ne, budou mít už historickou hodnotu. Rozbité šperky se dají často opravit (klidně vám s tím poradím).
Pokud se chcete svého zlata/stříbra opravdu zbavit, je tu několik možností:
Prodat šperk do výkupu. Různá starožitnictví mohou nabízet tuto variantu, nečekejte však až na výjimky, že šperku stoupla hodnota s věkem, operuje se pouze s množstvím zlata. Výhodou je, že šperk putuje do oběhu neporušený. Prodejny drahých kovů jako např. Safina zlato roztaví, zrecykluje a pošle zpět do oběhu, což se hodí, pokud máte nějaké zbytky, poškozené šperky, různé ryzosti, zubní zlato atd. Různé firmy a bazary mají nastaveny za výkup a tavbu různé poplatky. Můžu ho nechat vyměnit ho v obchodě s drahými kovy za nový materiál. Je to běžná praxe, pokud je cílem na novém šperku ušetřit nějaké peníze. Po vyndání kamenů se šperky odevzdají k dalšímu zpracování a (po odečtení pár procent ztráty) si zlatník ihned obratem odnese nové dráty a plechy. Není potřeba se bát závad, které by mohlo neodborné tavení napáchat. Sentimentální hodnota se však úplně ztratí při zpracování materiálu firmou pro všechny, kteří si jej koupí. Roztavit pár gramů a postupně z nich vytvořit tak trochu náhodný, obvykle organický tvar, ve kterém jsou místy bublinky a recyklace je prostě vidět specifickým způsobem. Pokud se s tím smíříte a netoužíte po dokonalém geometrickém tvaru, věříte svému zlatníkovi a dílu náhody, našli jste co hledáte. Tato metoda zpracování je vhodná pro žluté zlato, případně pro stříbro. Je však třeba upozornit, že může v průběhu také dojít ke znehodnocení materiálu a nutnosti využít výše zmíněné výměny za nový materiál. Ve slitině se mohou projevit vady, které byly už v původním materiálu. Sentimentální hodnota zůstává v ideálním případě plně zachována a ještě se zvyšuje. Přidat materiál při odlévání metodou ztraceného vosku. Tak bude šperk obsahovat aspoň malou část citové hodnoty původních šperků. Této metodě se momentálně nevěnuji, protože preferuji z mnoha důvodů ruční výrobu přímo z kovu, ale o tom třeba někdy jindy.
Comments