Od návrhu po zásnuby
- Zuzka
- 26. 2. 2023
- Minut čtení: 3
Jak probíhá zakázková výroba minimalistického solitéru (prsten s jedním výrazným kamenem), kolik zabere času a jak se počítá výsledná cena?
V tomto článku vám ukážu postup výroby na fotografiích jednoduchého zlatého zásnubního prstene se safírem. I když spoustu věcí vynechávám, je popis poměrně detailní. Chcete-li uspořit čas, ale pořád být v obraze, podívejte se na obrázky.

Prvním krokem je vždycky důkladný "výslech" zákazníka. Zjištění představ, rozměrů, rozpočtu, termínu... je velmi důležité. Pokud je to možné, procházím na sociálních sítích fotografie budoucího obdarované/ho, abych se co nejlépe trefila do vkusu a šperk opravdu našel využití.

Druhým krokem je nakreslení návrhů na základě zjištěných informací. Obvykle vzniknou dva až tři, ze kterých si zákazník vybere. Někdy už ale přesně vím, co bude nejlepší a stačí poslat jeden jediný obrázek. V tomhle konkrétním případě si zákazník zvolil vizuálně co nejčistější způsob zasazení kamene v bílém zlatě, ale aby byl prsten něčím jedinečný, měl do něj být umístěn bleděmodrý kámen o průměru 3 mm. Na základě návrhu a zkušeností, jaká by mohla být výsledná hmotnost a cena kamene, pošlu ke schválení zákazníkovi přiblžnou cenu.

Třetí krok je nákup materiálu a výběr kamene. Nákup materiálu probíhá v několika obchodech v centru Prahy, občas je na jednom šperku materiál z více obchodů (díky rozdílnému sortimentu). Vybrat kámen je o poznání zábavnější činnost. Kameny skoro vždy beru od e-gems.cz, protože přesně vím, odkud kámen pochází a občas i kdo přesně jej našel. Často dostanu důvěru zákazníka k výběru správného kamene a barvy, protože při komunikaci na dálku není možné poslat fotku kamene, aby odstín odpovídal.

Čtvrtá je samotná výroba. Kovové části je nutné opakovaně žíhat, ochlazovat a postupně tvarovat, pilovat, smirkovat. Jednotlivé části se očistí a spojí tvrdým pájením pomocí plynového hořáku a pájkou odpovídající ryzosti. Zlato obvykle při procesu zpracování nevypadá moc hezky. Samozřejmě zde výrobu hodně zjednodušuji, vynechala jsem třeba to, že každý výrobek projde např. kyselinou :)

Po zkompletování všech částí a očištění výrobku (aby na sobě neměl žádný barevný povlak nebo nežádoucí nerovnosti) přichází na řadu omílání v jednom nebo více přístrojích, které šperk předleští. Po té přichází na řadu leštění ruční, postupně několika brusnými pastami různých hrubostí, prokládaných čištěním šperku v ultrazvuku.

Zasazení kamene je na řadě až v této fázi. Je k němu potřeba spoustu nástrojů, ale zrovna v případě tvrdého bílého zlata je nejdůležitějším nástrojem extrémní opatrnost, svěrák a kladivo. Stručně, pro kámen vytvořím prostor, kam zapadne a přes něj přehrnu materiál, aby se ani nehnul, a opět vyleštím to, co je potřeba, případně přeleštím do vysokého lestku ještě jednou celý prsten a důkladně jej vyčistím.

Posledním krokem je balení a administrativa. Téměř všechny zlaté výrobky (kromě např. zapínání od náušnic) jsou ode mě opatřeny vyraženou malinkou ryzostní značkou a monogramem ZJ. Po té výrobek zvážím, zabalím a odnesu na puncovní úřad k označení zákonným puncem. Po finálním zvážení a sečtení strávených hodin je jasná i výsledná cena. A po návratu z úřadu může jít výrobek bydlet do krabičky, kde je připravený na cestu ke svému budoucímu majiteli. Když zbyde čas, jede se hotový šperk ještě profesionálně vyfotit.
I když jsem hodně přeskakovala, je doufám jasné, že každému výrobku věnuji osobní péči, od konzultace až po balení, aby odjel bezpečně do určené destinace.
Cenu vám v tomhle případě neřeknu, jednalo se o dárek. Ale můžu vám prozradit na konec ještě jednu informaci.
Řekla ANO.

Comentários